Нищо не може да се направи!

Фриц вече бил известен терапевт в Съединените щати. Една събота в конферентната зала на Евангелисткия център в Биг Сър, Калифорния, и се провеждала конференция с участието на четирима емблематични представители на терапевтичните школи в САЩ. Били поканени Роджърс, Скинър, Уитакър и самият Пърлс.

Срещата била за десет часа. Фриц пристигнал със закъснение и се заизвинявал (както винаги). Носел неизменното си бежово яке ( твърдял, че е безсмислено да си съблича дрехите, преди да си легне, щом на сутринта смята отново да ги облече) и чифт кожени сандали: дългата му като на пророк брада била несресана, а оредялата му коса – разрошена от вятъра.

Организаторите обявили началото на конференцията и Карл Роджърс започнал да говори.

Заинтригуван от това, което чувал, Фриц се опрял на масата, машинално извадил цигарена хартия от горния джоб на якето си, свил цигара, запалил я и продължил да слуша внимателно изложението, като изпускал големи кълба бял дим.

По едно време един човек от религиозната общност се приближил и му казал;

– Извинете ме, доктор Пърлс, но това е храм и е забранено да се пуши.

Фриц веднага угасил цигарата в лист хартия и отговорил;

– Вие ме извинете. Не знаех.

След няколко минути Фриц дискретно излязъл и се отправил към фоайето. Роджърс завършил изложението. Петстотин лекари и психолози аплодирали думите му. Скинър започнал да чете своя доклад и мъжът от религиозната общност забелязал, че доктор Пърлс не се е върнал в залата. Отишъл да го потърси във фоайето; смятал, че сигурно вече е изпушил цигарата си, но не го видял. Надзърнал в тоалетната, но не го намерил и там. Излязъл на улицата, но гостът бил потънал вдън земя. Притеснен, мъжът се обадил в дома на доктора, за да предупреди за случилото се.  Самият доктор Пърлс вдигнал телефона.

– Ало.

Човекът разпознал характерния му дрезгав глас.

– Доктор Пърлс, какво правите там?

– Аз живея тук – отвърнал Фриц.

Но вие трябваше да сте тук, а не у вас – осмелил се да отбележи мъжът.

– Извинете, нали  именно вие ми казахте, че там не може да се пуши?

– Да. И какво?

– Аз пуша. Всъщност съм пушач. Не ходя на места, където е забранено да се пуши.

– Добре, докторе. Щом за вас е толкова важно…

– Не. Не мога да наруша установеното правило. Не ми се струва справедливо.

– Също не е справедливо хората, които искат да ви чуят да останат разочаровани.

– Вярно е, но отговорността не е моя. Хората , които ме поканиха, е трябвало да ме предупредят, че няма да мога да пуша: щях да ги уведомя да не разчитат на мен. Сега нищо не може да се направи.

Из „Пътят на самозависимостта“.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Натиснете "ESC", за да затворите