Преди много години, в разгара на космическата надпревара, САЩ и Съветският съюз си съперничели кой пръв ще стъпи на Луната. На карта били заложени тщеславието, световното признание, научният авторитет и бюджетът на НАСА и на аналогичната и руска агенция.
Ключът, разбира се, бил технологията.
Технология и напредък за решаването на всеки проблем, на всяка подробност, на всяка ситуация, която със сигурност щяла да се появи или инцидентно да изникне, особено онези, свързани с безтегловността и останалите фактори на живота в Космоса.
Експериментът предполагал да се направят две важни стъпки, присъщи на всяко научно изследване: първо, да се създадат условия за провеждането му, и второ, всичко да бъде описано. Тъй като информатиката още не разполагала с микрочипове, астронавтите трябвало да отчитат незабавно и писмено всяко преживяване, ситуация, проблем или откритие. Възникнало обаче едно на пръв поглед незначително затруднение, за което никой не бил помислил, преди да започне осъществяването на проекта: в условията на безтегловност мастилото в химикалките не течало.
Този дребен проблем се оказал ключов в онази епоха. От решаването му зависело коя страна ще спечели космическата надпревара. Никога преди това калиграфията не е била толкова важна в човешката история.
Правителството на Съединените щати вложило милиони долари за финансирането на група учени, които да мислят изключително върху този въпрос. И след няколко месеца на неуморна работа изобретателите представили един свръхсекретен проект.
Ставало дума за химикалка с минипомпа, която преодолявала безтегловността. Това дребно откритие, разчистило пътя за първото кацане на Луната, по – късно позволило на цяло поколение младежи да пише неприлични надписи по таваните на учебните зали и на тоалетните.
САЩ наистина първи стъпили на Луната, но не поради неспособността на руснаците да решат въпроса с мастилото. В Съветския съюз се справили с проблема няколко часа след като осъзнали затруднението, породено от безтегловността…Руските учени просто се отказали от химикалките и решили да ги заменят с моливи.
Из „20 стъпки напред“
Вашият коментар