42 факта за общуването

  1. Успешните човешки взаимоотношения означават да даваме на другия това, което иска, и да получаваме в замяна нещо, което искаме ние.
  2. Голяма част от неприятностите и нещастията на този свят са причинени от нещастни хора. Предупреждават ни, че отдадем ли се на отчаяние и на тревоги, правим на околните възможно най-лошата услуга.
  3. Да не пренебрегваме стремежите на хората, с които общуваме.
  4. Именно хората, които не умеят да общуват, винаги хулят човешката природа и винят за неприятностите си чуждата поквареност.
  5. Научим ли се да общуваме, сме изминали около 85% от пътя към успеха в бизнеса, занятието или професията си и почти 99 процента от пътя към личното щастие.
  6. Да се научим просто да се спогаждаме с околните не е гаранция нито за успех, нито за щастие. Нагаждачите в живота са разработили начин да се спогаждат с хората, за да избягват неприятности. Плахите, прекалено отстъпчивите и безхарактерните използват един-единствен метод за „разбирателство“ с хората – оставят се да ги тъпчат. Противоположния полюс заемат тираничните, властни личности, които също се „спогаждат“ с другите по типичен начин – потушават всякаква съпротива и ги превръщат в изтривалки.
  7. 15% от успеха се дължи на техническото обучение, на интелекта и професионалните умения, а 85% – на личностни фактори, на способността за успешно общуване!
  8. Повечето от провалите в областта на бизнеса се дължат на провали в общуването.
  9. Така наречените личностни проблеми – плахост, свенливост, неудобство – са проблеми на общуването.
  10. Общувайки по-успешно с другите, автоматично ще пожънете повече успехи и щастие.
  11. „Триковете“ стават излишни, щом осъзнаете основните принципи на човешките взаимоотношения.
  12. Всички сме егоисти.
  13. Всички се интересуваме от себе си повече, отколкото от всичко останало на този свят.
  14. Всеки срещнат иска да се чувства ценен и да „значи нещо“.
  15. Всяко човешко същество копнее за одобрението на другите, за да одобрява себе си.
  16. Само който се е научил да харесва себе си, съумява да проявява щедрост и дружелюбност към останалите.
  17. Щом човек започне да се харесва повече, той е способен да оцени по-високо и другите. Преодолее ли болезнената неудовлетвореност от себе си, той става по-безкритичен и по-толерантен към другите.
  18. Ниската самооценка поражда неразбирателство и неприятности.
  19. Подценяваш ли се, ставаш дребнав.
  20. Дори арогантният човек, който винаги „ви поставя на място“ или ви кара да се чувствате маловажни, всъщност страда от ниско мнение за себе си.
  21. Спечелиш ли спора, губиш сделката.
  22. Хората действат – или бездействат – предимно за да изтъкнат собственото си его.
  23. Всеки човек иска да се чувства незаменим и да значи нещо.
  24. Помогнете на другия да се харесва повече и ще се спогаждате по-лесно.
  25. Всеки човек е милионер в общуването. Голямата трагедия е, че мнозина пестят това богатство или го харчат твърде пестеливо. Или още по-лошо – дори не съзнават, че го притежават.
  26. Най-уместният начин да подобрите взаимоотношенията си с хората е да започнете да раздавате богатството, което притежавате. Не бъдете скъперници. Не го пестете. Не го пазете за избраници. Не ви струва нищо и не бива да се страхувате, че ще се изчерпи. Не се опитвайте да търгувате с него и да сключвате сделки. Не го използвайте да подкупвате другите да ви дадат желаното. Раздавайте го безогледно, без да се притеснявате дали ще получите каквото искате. Винаги, когато го пилеете, така да се каже, на вятъра, то ви се връща многократно умножено.
  27. Да те накарат да чакаш пет минути означавало или изглеждало, че означава: „Тази среща е маловажна за мен. Срещата с теб е повече или по-малко рутинна задача. Не й придавам особена стойност.“
  28. Другите са значими.
  29. Щом някой ни забележи, той ни прави голям комплимент. Казва ни, че признава значимостта ни и повдига духа ни. Ние ставаме по-дружелюбни, по-сговорчиви и заработваме по-усърдно.
  30. Ръководителят, който се интересува от работниците си, получава повече труд от тях.
  31. Човек работи по-добре, когато го третират като личност, предоставят му известна свобода на действие и му позволяват да взема самостоятелни решения.
  32. 90% от така нареченото непослушание у малките деца е просто средство да потърсят внимание, когато не ги забелязват по друг начин.
  33. Много престъпления, особено сензационните, са дело на хора, неуспели да задоволят копнежа си да ги забележат.
  34. Изненадващо е колко малко внимание към всеки индивид е необходимо, за да почувства той, че го смятате за значим.
  35. Не подценявайте другия.
  36. Когато общуваме, винаги съществува изкушението да натрапим на другите собствената си значимост.
  37. Мнозина с посредствени възможности стигат по-далеч от хора с изключителни дарби само защото знаят как да се държат уверено.
  38. Никой не харесва безучастни, безхарактерни хора, които се държат, сякаш не знаят какво говорят или какво искат. Инстинктивно харесваме хора, които знаят какво искат и се държат така, сякаш ще го получат. Ако вярвате в себе си и се държите, сякаш вярвате в себе си, хората ще повярват във вас.
  39. Първите думи определят тона на разговора!
  40. Не съди, за да не те съдят!
  41. Критичните хора, които винаги откриват недостатъци, забелязват пропуските на другите и обикновено предлагат „лек“, за тях никога няма да се радват на тълпи от желаещи да се сприятелят с тях.
  42. Не сменяйте темата, докато другият не я изчерпи, независимо колко нетърпеливи сте да подхванете нова.

Из книга на Лес Гиблин.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Натиснете "ESC", за да затворите